
Центр культури і дозвілля "Кнєжа"
Долина і русло річки

Річкова́ доли́на — лінійно витягнута від'ємна форма рельєфу, утворена дією постійного водотоку. Розмір такої долини залежать від водності річки, яка визначається площею та особливостями басейну [5].
Розрізняють головні й бокові долини, які разом утворюють систему долин кількох порядків. У плані річкові долини найчастіше мають звивисту форму, їм властиве поступове розширення від верхів'їв до пониззя або чергування розширених та вузьких ділянок. Основним компонентами річкової долини є дно, що включає річище (русло) та заплаву, і схили — терасовані або нетерасовані.
Залежно від профілю поперечного розрізу розрізняють такі річкові долини:
За походженням річкові долини бувають тектонічними, льодовиковими, ерозійними.
По формі поперечного профілю річкові долини розділяють тіснини, ущелини, каньйони, V – подібні , трапецеїдальні, ящикоподібні, коритоподібні й інші.
У поперечному профілі долини виділяють схили долини (разом з уступом долини і надзаплавною терасою) і дно долини. В межах дна долини знаходяться русло річки та заплава .
Заплава – це частина річкової долини, яка заливається водою при весняній повені та інтенсивних дощових паводках .
Прируслова заплава - частина заплави, яка знаходиться найближче до русла.
Центральна заплава повені має більш повільний рух поверхневих вод і це дає можливість осідати й утворюватися суглинистим ґрунтам. Такі ґрунти утримують більше вологи і краще забезпечені поживними речовинами, ніж піщані.
Притерасна заплава – найбільш віддалена від русла і знаходиться біля підніжжя над заплавної тераси. Під час весняної повні сюди надходить вода, що майже не має завислих часточок .
Прируслові вали, пологі вали, що утворюються в прирусловій частині заплави унаслідок того, що тут під час повеней сповільнюється перебіг води, перехідної з русла на зрозумію, і відкладається грубозернистий матеріал (головним чином пісок).