top of page

 Весняна повінь

 Найвищі рівні води спостерігаються в березні, квітні під час весняного підйому води.  Пік весняної повені тримається 1-2 доби, після чого вода починає різко спадати. На проходження весняної повені значний вплив мають греблі. Зрегульований стік не дає можливості нормально проходити весняній повені  на ділянках річки, які знаходяться нижче  за течією.

         На проходження весняної повені впливають також і зміни клімату. Повноцінна повінь залежить від температурного режиму весняного сезону. Чим швидше  підвищується температура повітря, тим швидше тане сніг і піднімається рівень води в річці. В першій половині ХХ ст. середня тривалість весняного сезону  в середньому 25-36 днів. Пі час весняної повені річка Охтирка виходила з берегів (Додаток Д). Останнім часом спостерігається збільшення тривалості весняного сезону до 80-90 днів . Наростання температури повітря йде повільно і високі рівні води на річці Охтирка не спостерігаються.  Найвищі рівні води при весняній повені були зафіксовані 1 квітня 2003 року  та 24 березня 2006 року. В 2003 році спостерігався найкоротший весняний сезон. В 2006 році на проходження піку повені значний вплив мав активний циклон, який за добу приніс в район дослідження 28 мм опадів.  Максимальний підйом води в 2003 році становив 210 см, а в 2006 році – 270 см.

     У 2010 році також спостерігалися високі рівні води. Але добовий хід температури  мав яскраво виражений характер з максимумом вдень, вночі спостерігалося зниження температури повітря, танення  снігу припинялося і рівень води знижувався. Таким чином весняна повінь на річці Охтирка мала 3 максимуми .

За останні п’ять років річка жодного разу не виходила на заплаву.

bottom of page