top of page

 Екологічні проблеми парку «Кнєжа»

  Восени 2014 розпочалася реконструкція невпорядкованої частини парку. Парк розташований на території лівобережної заплави р. Охтирка. Територія парку розташована на природних ландшафтах і має наступну структуру:

- прибережна зона, що включає прируслову заплаву та прирусловий вал; частина заплави, яка знаходиться найближче до русла. Грунти на прирусловому валу і на русловій заплаві піщані. Прируслова заплава найсухіша,  бо піщані ґрунти виконують роль дренажу

    - центральна заплава. має більш повільний рух поверхневих вод і це дає можливість осідати і утворюватися суглинистим ґрунтам. Такі ґрунти утримують більше вологи і краще забезпечені поживними речовинами, ніж піщані. У зниженнях рельєфу може  довго  утримуватися вода від дощів та весняної повені (Додаток К, рис.2)

Проектувальники, що займалися реконструкцією парку  допустили ті самі помилки, що і їх попередники. Вони не врахували те, що прируслова заплава та прирусловий вал,  мають вищі відмітки рельєфу, ніж центральна заплава і не запроектували стік води. Доріжки, що розмежовують територію парку виконують роль дамб, які не дозволяють стікати весняним та дощовим водам у річку і  вода почала заповнювати зниження рельєфу і підмивати доріжки У результаті чого весною вони почали руйнуватися доріжки.  На фото у Додатках представлений парк «Кнєжа» у березні-квітні 2015 року.

Нами було проведене дослідження динаміки руйнування доріжки, що проходить вздовж русла річки. Руйнування доріжки розпочалося почалося 3 березня. У табл. 3.1,  на графіку (Рис.3.1) та на фото (Додаток О) представлена динаміка руйнування доріжки. Станом на 18 квітня було зруйновано 3,4 м доріжки.

Влітку 2015 року реконструкція парку була продовжена, були зроблені канали для стоку води та відремонтовані доріжки. Екологічний стан парку покращився, але після інтенсивних опадів вода продовжує збиратися у зниженнях рельєфу центральної заплави, ґрунти якої погано фільтрують воду .

Будівельники допустили ще одну помилку, коли почали засипати привезеним ґрунтом  зниження рельєфу, що знаходиться у центральній заплаві, яке після дощів заповнювалося водою. У зв’язку з тим, що центральна заплава має нижчі відмітки, ніж прирусловий вал, ми вважаємо, у цьому місці слід влаштувати штучну водойму для стоку води з прилеглої території.

При побудові парку позитивним є той факт, що на прирусловому валу були посаджені дерева, завдяки чому ця пам’ятка природи, яка підтверджує, що раніше  річка Охтирка була значно більших розмірів і мала значно більшу водність, ніж в наш час,  буде укріплена корінням дерев.

Слайд2.GIF
bottom of page